Translate

Projektowanie urządzeń elektronicznych - PROTOTYPY- Wprowadzenie

KWMATIK to firma inżynierska powstała w 2009 roku, świadcząca wyspecjalizowane usługi
w zakresie elektroniki i automatyki przemysłowej. Projektujemy urządzenia elektroniczne na zlecenie korzystając  z legalnego oprogramowania.

KWMATIK jest ogniwem łączącym zleceniodawcę z typową firmą produkcyjną wytwarzające obwody elektroniczne np: BAZEKO, PRINTOR itp. Zleceniodawca bez gotowych plików produkcyjnych (całkowitej dokumentacji) nie jest w stanie zlecić jakiejkolwiek produkcji (prototypu), więc żeby to było możliwe dostarczamy swoją wiedzę i doświadczenie.

Prowadzimy też pilotowanie etapu produkcji urządzeń elektronicznych, modułów uwalniając firmy od angażowania się w szczegóły stricte techniczne oraz ogromnych wydatków na zakup oprogramowania CAD i zatrudnienia kadry inżynierskiej.

KWMATIK nie jest firmą handlową czy importerem , wszelkie urzadzenia bedące w sprzedaży są wynikiem naszej pracy od podstaw.
Tym samym zaprzecza tezie, że elektronika w Polsce pochodzi tylko z Azji, bo jest najtańsza i ogólnie powszechna, a jakość jest wystarczająca. To ma uzasadnienie w przypadku takich urządzeń typu TV, radioodbiorniki, czytniki pamięci, laptopy i inne urządzenia ogólnie popularne.

W przypadku specjalizowanych urządzeń jest gorzej, nie da się praktycznie zapewnić funkcjonalności w całym zakresie. W tym przypadku zaprojektowanie urządzenia od nowa i wyprodukowanie obwodu elektronicznego z montażem w Polsce oznacza oszczędności kilkukrotne na jednej sztuce.

Tam gdzie jest duża powtarzalność urządzenia i które to urządzenie musi być mniejsze niż sterownik PLC, posiadać wyświetlacz LCD (graficzny lub tekstowy), jak równierz wymagana jest duża rozdzielczość A/D pomiaru można zastąpić PLC urządzeniem µP . Nawet może się okazać ,że koszt opracowania prototypu jest równy kosztowi lub mniejszy jednemu PLC z peryferiami, seryjne produkowane urządzenie będzie nawet 10x,100x tańsze niż odpowiednik PLC! 

Produkcję w Polsce od nowa także opłaca się dla urządzeń, które są ogólnie powszechne ale ze względu na oszczędności i beznadzejną jakość nie można trafić na prawidłowo funkcjonujące urządzenie.

Przykładem jest zniszczenie standardu IRDA przez zalew tanich i niedopracowanych adapterów USB/IRDA. Produkowane przez firmę SIGMATEL bardzo dobrej jakości adaptery USB/IRDA zostały podrobione, ich odpowiedniki wyglądały tak samo jak oryginały, jednak po podłączeniu do komputera okazywało się, że sterowniki SIGMATEL nie idzie zainstalować.

Prototyp urządzenia jest wstępem do dalszej produkcji, więc podstawą jest płytka drukowana. Prototypem nie są urządzenia zbudowane na płytkach uniwersalnych.
(na zdjeciach tester RS-485 na procesorze ATTINY2313 12MHz ze złączem ISP KANDA)
Nawet gdy prototyp nie będzie przeznaczony do dalszej produkcji nie tworzymy na zlecenie urządzeń w stylu jak wyżej na zdjęciach.

Dlaczego urządzenia zbudowane na płytkach uniwersalnych nie są podstawą do seryjnej produkcji:
  •   są podatne na zakłócenia, stąd trudno ocenić czy w końcowym urządzeniu poligon masy(GND) jest wystarczający, jeśli nie dochodzi obudowa aluminiowa lub dodatkowe filtry lub nawet opto-izolacja
  • w niektórych rozwiązaniach elektronicznych prowadzenie ścieżki masy jest krytyczne, dopiero model 1:1 może dać odpowiedź,
  • brak powtarzalności,
  • awaryjność i problem z naprawą w gąszczu przewodów, przegrzewanie elementów,
  • w urządzeniach mocy brak możliwości oceny wytrzymałości i nagrzewania ścieżek wysokoprądowych,
  • w urządzeniach wysokiej częstotliwości brak możliwości oceny sprzężeń, przesunięć fazowych i innych zjawisk związanych z wys. częst.,
  • w urządzeniach związanych z liniami symetrycznymi (np: RS485, USB, E1/T1) brak możliwości sprawdzenia symetrii linii przy różnych czynnikach zakłócających(pokazany wyżej na zdjęciach tester RS-485 na płytce uniwersalnej jest ustawiony na 9600 bitów/s)  

Przykład prototypu niżej:


Realizujemy zamówienia od pomysłu do konkretnego rozwiązania lub  cząstkowe  :

  • opracowanie schematu,
  • opracowanie  projektu  płytki  drukowanej,
  • opracowanie plików CAM dla firm wytwarzających obwody drukowane,
  • montaż prototypu i jego uruchomienie,
  • współpraca z firmą produkcyjną (kontrola produkcji)
  • kontrola poprodukcyjna
  • upgrade oprogramowania w stworzonych urządzeniach
 Stworzenie prototypu trwa minimum jeden miesiąc od wpłynięcia zlecenia. Po konsultacji ze zleconiodawcą  następuje kompletowanie części, a po opracowaniu projektu płytki drukowanej wysyłany jest do zewnętrznej firmy w celu stworzenia profesjonalnej płytki drukowanej. Nie wytrawiamy płytek metodą chałupniczą! Opieramy się o wyrób który potem jest jak najbardziej zbliżony do końcowej produkcji, to gwarantuje, że produkcja seryjna będzie pozbawiona błędów sprzętowych.

Także oferujemy wizualicje i symulację jeszcze przed fizycznym wykonaniem

5 komentarzy:

  1. Bardzo fajnie napisany artykuł. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla mnie takie sprawy są zbyt skomplikowane i przede wszystkim nie znam się na elektryce więc również nie tykam się tych spraw. Bardzo za to chwalę sobie współpracę z elektrykiem http://anluks.pl/ i muszę przyznać, że wiele spraw u mnie już rozwiązał z instalacją.

    OdpowiedzUsuń
  3. Produkcję elektroniki warto zlecić tej firmie https://printor.pl/polscy-producenci-elektroniki-printor/. Słyszałam na jej temat mnóstwo pozytywnych opinii i uważam, że jest godna zaufania. Sama myślę o nawiazaniu współpracy z tą firmą.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jeśli uda się zaprojektować takie urządzenie to trzeba zgromadzić odpowiednie części do jego wykonania. Jak z obwodem drukowanym czyli płytką PCB? Jeśli nie do końca czujecie się na siłach by taką wykonać samodzielnie to https://tspcb.pl/ posiada duże doświadczenie w tym zakresie i wykonują obwody drukowane zgodne z projektem klientów. Można sprawdzić ich ofertę i zastanowić się nad współpracą.

    OdpowiedzUsuń