Translate

czwartek, 22 sierpnia 2013

Połączenie PLC TSX MICRO i PREMIUM z PC poprzez programator KW-T-01

Wersja oprogramowania PL7 PRO od wersji 4.4 pozwala na instalację w Windows XP, dla systemów Windows wyższych 7 i 8 gdyby instalacja PL7 pro 4.4 lub wyższa nie zadziałała jest alternatywa. Jest to oprogramowanie typu Virtual BOX , Virtual PC ,VMware lub podobne. Oprogramowanie to pozwala na stworzyć komputer wirtualny i pod nim zainstalować starszy kompatybilny system wraz z PL7 Pro. Opis jak skonfigurować w Virtual BOX będzie w innym artykule(w tym kawałek opisu na na końcu).

Zasoby dzisiejszych laptopów, PC z Windows 7,8 pozwalają na stworzenie nawet kilku równolegle działających wirtualnych systemów operacyjnych na jednym systemie. Czasami nie trzeba instalować systemu, wystarczy przeszukać internet w celu znalezienia już gotowych wirtualnych dysków np XP.vhd , win98.Vhd. Krążą mity że wirtualną maszyną można uszkodzić system operacyjny na rzeczywistym komputerze, jest to oczywista bzdura, system operacyjny na wirtualnej maszynie jest instalowany na wirtualnym dysku twardym, który fizycznie jest plikiem(pliki typu  VHDVDI). Wirtualizacja (jej opanowanie) pozwala oszczędzić właściwy system operacyjny od instalacji programików nieznanego pochodzenia (ale być może przydatnych) i przeniesienie tej czynności na komputer wirtualny. Kopie wirtualnego twardego dysku można jednym poleceniem powielać, dlatego można sobie pozwolić z eksperymentowaniem o wile więcej.    

Interfejs KW-T-01 produkcji KWMATIK jest interfejsem USB opartym o FTDI, więc jego sterownik tworzy wirtualny port, w menadżerze urządzeń opisany jest jako USB SERIAL COM
Razem z programem instalowany jest driver , po instalacji wybiera się DRIVER MANAGER z "Menu Start\Programy\Modicon Telemecanique".
Następnie zakładka UNITELWAY DRIVER I PRZYCISK Configuration, pojawi się okno jak na obrazku wyżej. Nastepnie dodajemy(jeśli wcześniej nie było skonfigurowane) ADD STATION,
podaje się nazwę(mniej istotne), bardziej ważne to numer Virtual COM, który jest taki sam jak zainstalowany USB Serial COM dla programatora USB KWMATIK KW-T-01, w tym przykładzie ma nr 4.
Należy włączyć Forsowanie Virtual COM i zatwierdzić
Po zatwierdzeniu można przetestować w ostatniej zakładce XWAY TEST, przycisk CONNECT
Oprogramowanie PL7 PRO umożliwia programowanie TSX Micro(seria 37xx) i TSX Premium(seria 57xx) 
  • Oprogramowanie PL7-2 obsługuje sterowniki serii 17-20, 27, 47 
  • Oprogramowanie PL7-07 obsługuje sterowniki TSX 07 Nano 

W przypadku gdyby oprogramowanie trzeba by uruchomić na wirtualnej maszynie na której zainstalowano Windows XP (wystarczy XP z SP2, a nawet Win98) połączenie między portem szeregowym maszyny wirtualnej a portem USB serial komputera właściwego łączy się jak na obrazku niżej.

 przykład z programu Virtual BOX, COM1 na obrazku to port szeregowy rzeczywisty maszyny wirtualnej, zaś COM4 to USB serial COM maszyny rzeczywistej, a PORT MODE "HOST DEVICE"
Sprawdzenie dało wynik pozytywny COM1 połączony
Także można sprawdzić programem Hyperterminal ustawienie 9600-8-O-1 bez sterowania przepływem, Programator KW-T-01 ustawiony w trybie MASTER odbiera od sterownika (przy włączonym COM) ramkę danych od sterownika(sygnalizacja diodą LED RX). Ze względu na to że ramka nie w trybie ASCII i wysyła hex 10 05 01 10 05 02 w hyperterminalu są to krzaczki. 
W terminalu j/w w trybie hex widać sensowne dane 

Artykuł ten jest wprowadzeniem do zaczęcia programowania sterowników PLC TSX MICRO i TSX PREMIUM w obecnych realiach informatycznych(brak portów USB w 95% laptopów i Windows 7 i 8) 

Więcej informacji o sterownikach j/w zawarto w  opracowaniu Politechniki Wrocławskiej " Komputerowe_sieci przemysłowe Uni-Telway i magistrala rozszerzenia TSX" autorów :

  • Włodzimierz Solnik
  • Zbigniew Zajda

http://www.dbc.wroc.pl/Content/1560/komputerowe_sieci_przemyslowe.pdf 

2 komentarze:

  1. No niestety jeszcze na moim etapie takich prac nie wykonuję i nie wiem czy w ogóle będę. Tym bardziej że wchodzi w to już programowanie. Dla mnie obwody drukowane i ich uzupełnianie w niezbędne elementy elektryczne jest całkowicie wystarczająca jak na dzień dzisiejszy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajnie napisane. Pozdrawiam serdecznie !

    OdpowiedzUsuń